Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?
Trudna sytuacja gospodarcza lub finansowa może spowodować, że wysokości zarobków przestają wystarczać na spłatę bieżących rachunków, co wiele osób pcha w spiralę zadłużenia. Odsetki zaczynają rosnąć, a wierzyciele dopominają się o spłatę zaległych długów. W takiej sytuacji, niekiedy jedynym wyjściem, staje się ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Od niedawna, skorzystanie z niewypłacalności było możliwe jedynie w przypadków osób, u których do zadłużenia doszło na skutek niezawiniony, np. z powodu choroby, nagłej utraty pracy lub sytuacji losowej. Obecnie, z tej procedury mogą skorzystać także ci dłużnicy, którzy celowo doprowadzili do swojej sytuacji. W tej drugiej sytuacji, na osobę zadłużoną zostaną nałożone jednak bardziej rygorystyczne warunki spłaty długu.
Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej dotyczy jedynie osób, u których sytuacja finansowana nie pozwala na spłatę zaległych zobowiązań przez okres co najmniej 3 miesięcy. Mogą z tego skorzystać osoby prywatne, oraz, od niedawna, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, to skontaktuj się z naszą kancelarią.
Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?
Warto pamiętać, że rozpoczęcie postępowania upadłościowego to procedura, z której należy skorzystać w ostateczności, kiedy wyczerpią się wcześniejsze możliwości, np. zawarcie ugody z wierzycielami. Często jednak jest to jedyne rozwiązanie, które pozwala zadłużonej osobie zacząć życie od nowa, z czystą kartą. Na dotychczasowym dłużniku przestaje ciążyć groźba utraty wszystkich środków niezbędnych do życia. Zaciągnięte długi zostają częściowo umorzone, a pozostałe zobowiązania są rozkładane na możliwe do spłacenia raty.